פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

שיקום ושימור חזיתות מבנים

תחום שיקום מבנים הינו תחום שונה בתכלית מעבודות השיפוץ הרגילות ודורש מיומנות רבה וביצוע קפדני. עבודות אלה, נועדו לחזק את המבנה ומומלץ לשלב אותן בכל סוג של שיפוץ פנימי או חיצוני, המצריך בתיקון של טיח ובטון. ההזנחה של מבנים רבים, נובעת מחוסר המודעות בציבור לחשיבות הנושא, אם בשל התחום שנחשב לפרוץ ואין מספיק פיקוח בשטח, כאשר מתבצעות עבודות שהם למעשה שיפוץ ולא שיקום מקצועי שמתבצע באמצעות מהנדסי בניין, קונסטרוקטורים ואנשי מקצוע מיומנים בתחום.

ענף שיקום הבניינים והמבנים, מחולק לשלושה תחומים מרכזיים: שיקום חזיתות מבנים, שיקום בטונים, קונסטרוקציות וברזילי יסוד וכן, חיזוק של אלמנטים בבניין, ע”י שימוש בטכנולוגיות חדשניות ומתקדמות. שיקום וחיזוק המבנים חייב להתבצע על פי תקן הבנייה והדרישות של חוק הבניה, כאשר הן מפורטות וניתנות ליישום באמצעות אנשי מפתח מתחום הנדסת הבנייה. רוב העבודות הללו, מצריכות פיקוח צמוד של קונסטרוקטור שעובד על פי התכנית והמפרט.

שיקום חזיתות מבנים כחלק משיפור פני העיר

לרוב כאשר אנו שומעים על תחום כמו שיקום חזיתות מבנים באופן אוטומטי אנו מקשרים שיקום זה לפרויקטים של תמ”א 38. בגלל שהמדינה אינה ממנת פרויקטים אלה, היא מעניקה הקלות לקבלנים או יזמים שמבצעים את הפרויקט, תוך קבלת זכויות לבניית קומה וחצי נוספת על בניין המגורים ותוספות בנייה לדיירים בבניין כגון מרפסות ממד או אפילו חדר נוסף. הרבה בנייני מגורים בערים השונות, נראים כחדשים בשל המיזם המבורך שבסופו של דבר משתלם גם ליזם וגם לדיירים שנהנים מתוספות בניה, מראה חדש של בניין המגורים וכמובן להעלאת ערך הנכס בעשרות אחוזים.

הפרויקט יתחיל כמובן בתוספת רצועת בטון לחיזוק המבנה, שיקום בטון, קונסטרוקציה, ברזלים לחיזוק הבטון הנמצאים בעמודי יסודות הבניין וכל ההיבט הבטיחותי. עבודות אלה למעשה, נועדו אף להשיב את הקירות החיצוניים של המבנה, העמודים, הקורות ועוד, אל מצבם הקודם כאשר הבניין היה עדיין בעל מראה חדש ומטופח. שיקום וחיזוק זה של מבנים רבים בארץ, אינו מסתכם בהיבט הוויזואלי בלבד, כי אם גם בהיבט הפונקציונאלי ולפרק זמן של עשרות שנים. פרויקטים מסוג זה משתלמים, לשימור המבנה מפני פגעי הזמן ומזג האוויר, העלאת הערך של המבנה ושיפור איכות חיי הדיירים.

שיקום של מבנים תעשייתיים ותחזוקתם

גם מבנים תעשייתיים, או יותר נכון מבנים תעשייתיים בפרט, דרושים לאחזקה קפדנית, במיוחד כאשר מדובר על שימור הצנרת, הארובות המכלים הנמצאים בשטחם של מפעלים רבים בארץ. כחלק מעבודות שיקום ותחזוקה, ניתן למצוא צביעה תעשייתית שהיא חיונית ביותר עבור מפעלים אלה. יש להיעזר בהוראות הבטיחות ולהפקיד עבודה זו בידי המומחים בתחום. יש להכין את השטח לצביעה, להכין את הצבע התעשייתי, לכסות גורמים שונים שעשויים להתלכלך מהצב. הצביעה כוללת צבע יסוד וצבע עליון.

במקרים של שיקום מבנים תעשייתיים , משתמשים לרוב עם יריעות פחמן המשולבים בסיבי זכוכית, לחיזוק מושלם של הבטון. באמצעות יריעות אלה שהן קלות משקל ויעילות מאוד, ניתן לבצע את עבודת שיקום המבנה בזמן קצר יחסית וללא צורך בשימוש עם ציוד כבד. בניינים שקרובים לים או שנפגעו מלחות, חייבים בבדיקה ומציאת חומרי שיקום מתאימים כגון יריעות יעילות אלה. עבודות אלה, מיועדות לחברות גדולות שמתמחות בפרויקטים של שיקום יחד עם צוות של מהנדס בניין, קונסטרוקטור וצוות מיומן לעבודות שיקום. עבודות אלה, מחייבים עבודה על פי תקני הבניה המקובלים בישראל ופיקוח צמוד של קונסטרוקטור.

שיקום מבנים רק באמצעות המומחים

כאשר מדובר על חשש אמיתי והמפגע והבלאי מסוכנים לאדם, יש למצוא חברה המתמחה בעבודות אלה, כאשר היא מחזיקה באנשי מקצוע בכירים כגון מהנדס בניין וקונסטרוקטור. לחברה חייבים להיות האישורים המתאימים לעבודה זו. יש לבחור חברה וותיקה שכבר ביצעה פרויקטים גדולים. אחת מהחברות המובילות בתחום זה הינה קבוצת רשף הקיימת כבר למעלה מ-40 שנה ומבצעת פרויקטים מורכבים אם בתעשייה או במגזר הפרטי וכן מייעצת עבור פרויקטים בחו”ל.

הקבוצה עוסקת בתחומי איטום שונים הכולל גם איטום בריכות, צביעה לתעשייה, חיזוק גשרים, תחזוקה לאניות ואיטום בטכנולוגיית הזרקה שהפכה להיות פופולארית, ציפוי אפוקסי לרצפות, ציפויי טיח מעכבי בעירה, חיזוק ויישום חיפויי עץ, שיקום בטונים, ציפוי פולי אוריאה חמה וקרה לאיטום מושלם של מאגרי מים ובריכות, שימוש ביריעות חדישות לאיטום מושלם למבנים ועוד.