פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

שיקום מבנים

אנו רואים מבנים ובנייני מגורים מוזנחים בערים שונות בארץ. ישנם סוגים שונים של שיקום מבנים, כמו שיקום הנעשה למען שיפור חזות המבנה והעלאת ערכו, שיקום זה, הינו תוצר של דרישות שונות של הרשויות שמעוניינות כי המבנה יחזיק מעמד ולא יהווה מפגע בטיחותי לגרים בו, לבניינים הסמוכים ולעוברי האורח. השיקום נעשה לרוב בשל נקי מזג האוויר, הזנחה של שנים מצד וועד הבית והדיירים ואם מדובר על חיזוק הבניין תתבצע בו גם עבודת שיקום, במידה והבניין עומד בקריטריונים של פרויקט תמ”א 38 לחיזוק מבנים. החלק הפנימי של השיקום, יכלול התייחסות לקירות, רצפות, יסודות המבנה ועוד. אנו עשויים למצוא מגוון רב של אלמנטים שונים העוברים שיקום בתוך המבנה עצמו. לרוב, שיקום מסוג זה, מתבצע בשל הזנחה, או כתוצאה משריפה, הצפה או מקרים אחרים.

כאשר משקמים מבנים, ניתן למצוא פתרונות יצירתיים, כגון טיפול ברצפות שיגרום לפנים הבניין להיראות חדש יותר כגון הוספת ציפוי אפוקסי לרצפה, כאשר מסירים את המרצפות ומוצאים כי פתרון זה הינו יעיל ומתאים לפנים המבנה.את החלק הפנימי של שיקום המבנה, מבצעים לאחר שמתחילים עם החלק החיצוני של המבנה כגון בדיקה מעמיקה של היסודות, הוספת רצועת מסביב לבניין, ציפוי מיוחד לברזל החשוף שנמצא בעמודי היסוד של הבניין וכדומה.

שיקום מבנים יעלה את ערכם בעשרות אחוזים

אנו מכירים בעובדה כי שיקום מבנים, אינו מתייחס רק לבטיחות שהיא החשובה מכולן, כי אם ערך המבנה, יעלה בעשרות אחוזים, כך שיהיה רווח ניכר משיקום זה. בעלים של מבנים ישנים שמעוניינים למכור את המבנים שברשותם, יעדיפו להשקיע סכום מסוים שיהיה אולי גבוה, אך ישתלם בסופו של דבר, היות ומחיר הבניין יהיה גבוה במכירה ובעל המבנה לא יפסיד סכומים גבוהים, אם היה מוכר את המבנה במצבו המוזנח. השיקום יכלול גם הקמת תשתיות חדשות כגון צנרת, גז, חשמל ועוד. המטרה היא לאפשר שימוש רגיל וצנרת חדשה שלא תגרום לרטיבות במבנה שגורמת לנזקים קשים.

כחלק מהשיקום הכללי של המבנה, הדבר החשוב שמקנים לו תשומת לב רבה, הוא שיקום בטון שהחל להתפורר בשל נזקי הזמן, הזנחה או נזק טבע. בשיקום זה, משתמשים עם חומרים שונים לאיטום שמחזקים את הבטון וגורמים לו להיות עמיד בפני נזקים שונים, אם בשל קרבה לים שהבניין ספג נזקי מלח ורטיבות, התפוררות של גושי בטון אשר יש לצקת באזור המתפורר בטון חדש ולחזק לפני את הברזל החשוף באמצעות התזת חומרים מיוחדים.

חיזוק המבנים לפני שיקומם

בגלל נזקי הטבע המממשים לבוא בישראל, יש חשש גדול שבניינים רבים ומבנים שונים שנבנו לפני שנת 1980, חשופים לסכנות כגון קריסה. כאשר משקמים את הבטון והיסודות במבנה, מוסיפים רצועות בטון מסביב המבנה לביצוע חיזוק מבנים כך שיעמדו בעומס ובנזקי הטבע כגון רעידות אדמה. בחלק מעבודה מורכבת זו, היזם ישבור את הכלונסאות שהם העמודים שהם למעשה יסודות הבניין, יעבה וימלא אותם בבטון ופלדה. בעת ביצוע השיקום של בנייני מגורים, מדובר על פרויקט מורכב הדרוש משנה זהירות, בשל הדיירים שעדיין מתגוררים בבניין בזמן ביצוע עבודות כגון חיזוק ושיקום הבניין.

היזמים או החברה שמבצעת את החיזוק של המבנה, תשתמש בחומרי בנייה מיוחדים כגון יריעות פחמן לחיזוק הבטון. סיבי הפחמן, מהווים מן סוג של שלד חזק בחומר ממש כמו התפקיד של רשת הברל שנמצאת בבטון. עם יריעות אלה, ניתן להמות מקלטים, ממ”ד וחיזוק או חידוש חלקי בטון במבנה שהתפוררו ובנייתם מחדש. את שלב השיקום של המבנה, מבצעים לאחר חיזוקו ואז מסיימים את העבודות החיצוניות שכוללות, חיפוי קירות חיצוניים של הבניין, גדרות, לובי הבניין , חידוש מעליות ותשתיות ועוד.

את עבודת שיקום המבנים השאירו בידי המקצוענים

חיזוק ושיקום מבנים או בניינים, היא אינה עבודה של מה בכך. עבודה כזאת, חייבת להתבצע בידי חברה שמחזיקה באנשי מקצוע בכירים כגון מהנדסי בניין, קונסטרוקטורים וצוות מקצועי העוסק בעבודות שיקום בטון, חיזוק, בדיקת עומסים על מבנים ועוד. אחת החברות הבולטות בתחום זה כבר למעלה מ-40 שנה, הינה קבוצת רשף. הקבוצה פעילה במגוון רב של סקטורים, כגון בתעשיות כבדות וקלות, ענפי התשתיות והבניה בישראל וייעוץ בפרויקטים גדולים בחו”ל. החברה מספקת פתרונות יעילים ומקצועיים למיגון נגד אש ופתרונות דקורטיביים למבנים.

פתרונות שונים של איטום ניתנים גם למגזר הפרטי, כמו למשל איטום בריכות שחייה פרטיות ופתרונות יצירתיים ויעילים לבנייני מגורים המעוניינים לחזק את בניין המגורים ולשקם אותו, אם להעלאת ערך הנכס ואם למטרות בטיחותיות.