פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

חיזוק מבנים

אם אינכם יודעים מהי ההגדרה עבור מבנה מסוכן, קיים חוק לפי סעיף 3 לחוק העזר שמגדיר כי מבנה העלול לסכן את המחזיקים, הציבור או הנכסים הסמוכים, מדובר במבנה אשר חלקים ממנו מהווים סכנה אך הוא לכשעצמו יציב. כלומר- אין צורך להרוס אותו כליל, כי אם למנוע התנתקות של חלקים ממנו ולבצע בו חיזוק מבנים. אחת הפעולות הנחוצות בשלבי השיקום והחיזוק של מבנים ישנים היא אטימות למים, עמידתו בנזקי מזג האוויר, נושאי בטיחות וכן, אסטטיקה שנעשית בסוף תהליך החיזוק והשיקום.

ברור כי כחלק מחיזוק ושיקום מבנים ישנים, נעשית עבודה של שיקום חזיתות מבנים, כך שהחזית תיראה יפה ומחודשת. ניתן לבצע עבודות שיקום המבנים וחיזוקם, באמצעות מספר דרכים. העבודה נעשית בגובה ולכן ניתן לבצע עבודה מורכבת זו, בשיטת הסנפלינג, או הגבהה באמצעות במות הרמה או ע”י בניית פיגומים שהיא פחות נפוצה. לכל אחת מהשיטות הללו, ישנם חסרונות ויתרונות, אך יש להיעזר באנשי המקצוע, אשר ימצאו את השיטה המתאימה על פי נתוני המבנה שיש לחזק.

טיפולי שיקום ובטיחות נוספים בעת ביצוע שיקום מבנים

לרוב הפגיעה העיקרית היא בשלד המבנה של מבנים ישנים. זו למעשה המטרה של פעולת חיזוק מבנים. העבודות תתרכזנה בחיזוק היסודות והקונסטרוקציות, כאשר הפגיעה העיקרית הינה בנזקי נזילות כך שעבודות אלה יתמקדו יותר בטיפול בצנרת, במרזבים ובחלונות המבנה, כאשר מתבצעת בנוסף השלמת חיפויים וצביעה מחודשת של חלקו החיצוני של המבנה. קיימות טכנולוגיות חדשות כגון הזרקת חומרי שיקום לאזורים סדוקים, שימוש במשטחי בטון ייעודיים ויציקות אפוקסי לשיקום החלקים הפגומים במבנה.

כאשר מבצעים שיקום מבנים ישנים, לוקחים בחשבון גם את הנושא הבטיחותי כמו מריחת צבע מעכב בעירה. חומר זה, יעיל למיגון אש והוא צבע בעל נטיית התנפחות בכדי למנוע מגע עם האש וכך הוא אף מונע את נזקי האש לזמן קצוב.בין שאר עבודות השיקום והחיזוק של המבנים השונים, ישנו שימוש ביריעות מסוגים שונים המשמשות לחיזוק, כאשר הבחירה ביריעות מיועדת במיוחד לחיזוק נגד רעידות אדמה.

שימוש ביריעות מיוחדות המחזקות מבנים ישנים

אחד מחומרי החיזוק של המבנים הישנים, הינם יריעות פחמן יריעות אלה, עמידות לסביבה יותר מהחומרים הקונבנציונאליים, כך שהאחזקה סביבם היא נמוכה ביחס לחמרים המקובלים באמצעות סיבי הפחמן, ניתן לשנות ולחזק תפקוד של אלמנטים שונים במבנה. קיים שימוש גם ברצועות חיזוק המיוצרות אף הן מסיבי פחמן ורצועות סיבי זכוכית שבהם נעשה שימוש רב בעת חיזוק המבנים. ניתן להבין כי פעולות רבות ומקצועיות, נעשות בעת חיזוק ושיקום מבנים ישנים שניזוקו מפגעי הזמן ולכן, רק חברות מקצועיות שזה תחומן, יכולות לבצע עבודה כה מורכבת.

בעיית הסדקים, נפוצה במהנים השונים ולכן חומרי איטום קריסטליים והכוונה היא אל איטום קריסטלי אשר מטפל במיוחד בסדיקה נימית ביציקות הבטון. זהו למעשה חומר גבישי שחודר לבטון הסדוק ואוטם אותו והוא מבוסס על חומרים צימנטיים וכן, מכיל כימיקלים שנספגים אל הבטון והופכים אותו לחלק בלתי נפרד ממערכת איטום המבנה. תהליך זה, נקרא בשפה המקצועית “תהליך קריסטליזציה”.

חומר גבישי הוא בשימוש של איטום בריכות כאשר מוסיפים חומר זה לתערובת היציקה, מה שמבטל לחלוטין את הצורך בשכבות איטום בחלקה הפנימי או החיצוני של בריכת השחייה או של מאגרי מים. תוספים אלה, מקנים לבריכה להיות אטומה לחלוטין ועמידה בפני סדיקות נימיות היות והתוסף של האיטום הגבישי {הקריסטלי} נשאר פעיל לצמיתות ביציקה ומונע סדקים בעתיד.

החשיבות של פנייה לחברה המתמחה בחיזוק ואיטום מקצועי של מבנים

פעולה כה מורכבת הקשורה לחיזוק ושיקום מבנים ישנים, תלויה במקצועיות של חברה המתמחה בתחום זה שנים רבות. על פי הפרויקטים הגדולים של חברה שקיימת שנים, ניתן לבדוק לגבי מקצועיותה וכן, חוות דעת ולקוחות מוכרים במגזר הציבורי, העסקי, המוסדי וכן, כמות הפרויקטים שחברות אלה מבצעות גם במגזר הפרטי. קבוצת רשף, הינה אחת מהחברות הקבלניות המוכרות בארץ. החברה קיימת כבר 43 שנים ומנוהלת ע”י איש חיל הים לשעבר מר חיים רשף. לקבוצה קיימים מגוון רב של רעיונות ופתרונות יעילים להתמודדות בבעיות כגון קורוזיה במבנים ומתכות, מיגון נגד אש וכן בפרויקטים וייעוץ בחו”ל. בקבוצה מקפידים על טיב איכות ושירות שמבוקרים תחת תקן 9002 ISO- באמצעות הטכניון.