פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

שיקום בטון

בניינים רבים שהם ישנים באזורים השונים בארץ, נמצאים במצב די מסוכן, כאשר הבטון יורד מהם עם השנים, אם בשל תנודות האדמה, נזקי מזג האוויר והזנחה של שנים. בניינים אלה חייבים בעבודת שיקום בטון. האזורים הפגיעים ביותר הם יסודות הבניין, כתוצאה מלחץ, מופעל על העמודים והם אינם חזקים דיים קיימת סכנת קריסה. כאשר הבטון חשוף לקורוזיה ורטיבות, או שמוטות הברזל נשחקים עם השנים.

יש לבצע תכנית עבודה מדויקת לחיזוק המבנה, כאשר מונעים קורוזיה עתידית באמצעות ניקוי וציפוי מוטות הברזל. היום, שיקום מבנים ישנים הינו כורח המציאות ואין אפשרות להזניח מבנים כאלה שמהווים סכנה לדיירים המתגוררים בהם ולסביבה. הצפי של נזקי טבע בישראל כגון רעידות אדמה רק מגביר את צורך שיקום המבנים הישנים.

שיקום בטון נעשה בבנייני מגורים ומבנים שנבנו לפני שנות ה-80

את שיקום המבנים בפרויקטים מסוג תמ”א 38 כולנו מכירים. מדובר על שיקום בטון והוספת רצועת חיזוק שתגרום לבניין להיות עמיד בפני עומסים ונזקי טבע או תזוזות של האדמה. ישראל מבחינת המיקום הגיאוגרפי שלה, נמצאת על השבר הסורי אפריקני, מה שמייעד אותה לרעידות אדמה. אין מדובר בכל בניין מגורים, כי אם במיוחד לבניינים שנבנו לפני שנות ה-80 של המאה הקודמת.

גם התקרות פגיעות בהליך חיזוק המבנה, היות והן סופגות את הרוחות והמליחות שחודרת לברזל בבטון. תפקידן של התקרות הינה יצירת בסיס לקומות הנספות ולקשור את עמודי המבנה יחד. עבודת חיזוק הכרוכה גם בעיבוי עמודי הבטון מהווה פתרון אפקטיבי להתמודדות מול רוחות קשות, אך עיבוי התקרות, עשוי להיות משימה מורכבת שמצריכה שעבות של שתי וערב באמצעות טיח מיוחד שתפקידו לעבות את הצקות וכן, על הטיח להיות בעל כושר הידבקות חזק במיוחד.

שיקום בטונים נדרש כאשר הטיח והבטון מתפוררים עד כדי חשיפת ברזל הזיון.

במקרה כזה קיימת סכנה של איכול הברזל על ידי קורוזיה עד כדי אפשרות קריסה או התפוררות מוגברת של הבטון.

תופעת התפוררות הבטון וחשיפת ברזל הזיון אופיינית למבנים הנמצאים סמוך לים, בריכות ומגדלי מים העשויים מבטון כן במבנים ישנים. התיקון של נזקים אלה הוא על ידי שיקום בטונים, כפי שיפורט להלן. לצורך ביצוע שיקום בטונים יש לבצע מספר פעולת הכנת השטח הפגוע:

  1. חציבה ו/או סיתות, להסרת חלקי טיח ובטון רופפים.
  2. חשיפת ברזל הזיון מכל צדדיו. ניקוי הברזל והסרת קשקשת/חלקי חלודה רופפים. במידת הצורך יש לחתוך ברזל זיון אכול וריתוך מוט ברזל חדש במקומו.
  3. שטיפת וניקוי השטח שנחשף, בלחץ מים.
  4. מריחת הברזל בחומר אנטי קורוזיבי/מונע חלודה.
  5. מריחת חומר תיקון על שברי הבטון החשוף ועל הברזל.

לאחר הכנת השטח לקראת שיקום בטונים, מבצעים מילוי בשכבות טיח פולימרי ואחרי ייבוש מוסיפים טיח עליון. ישנן מספר אפשרויות לביצוע שיקום בטונים:

  • מילוי בתערובת מוכנה המכילה אגרגטים וצמנטים.
  • מילוי עם גראוט לטקס במספר שכבות.
  • מילוי עם גראוט לטקס – יש להקפיד על אשפרה מתאימה בהתאם לעובי שכבת ת המילוי.

שכבת גמר בשיקום בטונים:
כדי לשוות לשיקום בטונים מראה דקורטיבי, מורחים ציפוי-צבע פולימרי או חומר ציפוי דקורטיבי, על הטיח העליון.

 

 

אהוד אסטרחן, מהנדס