פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

צבע מעכב בעירה

אם בעבר במגזר התעשייתי היה צורך בחומרים מעכבי בעירה, היום ניתן לראות כי המודעות לשריפות גברה גם בקרב המגזר הפרטי, אשר מקפיד על צבע מעכב בעירה בעת שיפוץ או שיקום של מבנה. פעולת עיכוב הבעירה נעשית באמצעות ספיחת החמצן באזור הבעירה, כאשר פורצת שריפה. צבע שמעכב את התפרצות האש במבנים השונים, הוא זה שמעכב את הבעירה.מיותר לציין, כי גלאי עשן ואש, אשר מופעלים כשהאש כבר פרצה, אינם מונעים את התפרצותה כי אם רק חומרים המעכבים בעירה, עשויים למנוע את התפשטות האש.

בתחום הקונסטרוקציות, מתחולל שינוי גדול בשנים האחרונות, בגלל הפופולאריות הגדולה של מבנים בעלי קונסטרוקציית פלדה כאשר התקן הנוכחי, מחייב בעת שיקום מבנים להשתמש עם חומרים מעכבי בעירה. בחירת מעכב הבעירה המתאים, מתבסס על שיקולים טכנולוגיים, כלכליים ושיקולים הקשורים לשמירה על איכות הסביבה. יש לציין, כי קיימים מעכבי בעירה המכילים ברום ואלה, יהיו יעילים יותר מאשר חומרי עיכוב בעירה שמכילים כלור. ניתן למצוא חומרי עיכוב בעירה שהם באים כחומר נוסף או חומר פעיל.

צבע מעכב בעירה ימנע אסונות ופגיעה ברכוש

יש אנשים שאננים שאומרים לעצמם: “לי זה לא יקרה”, דבר זה אינו כה חמור כאשר מדובר באדם שהוא בעל בית פרטי שתפקידו הוא להגן על בני ביתו ורכושו. כאשר זה עובר לנושא של מבנים ציבוריים, או בנייני מגורים, קיים תקן והקפדה חמורה יותר מטעם הרשויות תוך הטלת אחריות על בעלי המבנה ומפעיליו. בתקנים אלה יש להשתמש עם צבע מעכב בעירה או חומרים אחרים שגורמים למניעת התפרצות האש. ההגנה הפאסיבית באמצעות חומרים מעכבי בעירה היא מחייבת. במקרה שבעל עסק או מבנה ציבורי, לא פעל על פי התקנים המקובלים. חוסר אחריות זו נחשבת למעשה פלילי, במידה ואנשים נפגעו בשריפה, לאחר שהוכח כי המבנה לא עמד בתקנים המקובלים למיגון המבנה.

תכנון יסודי של בנייה מקצועית מחומרים חסיני אש בהתאם לחוק ולתקן, תמנע אסונות במבני מגורים או מבנים ציבוריים ותעשייתיים. הבעיה היא במבנים ישנים שיש לבצע בהם חיזוק מבנים. כאשר חברה לוקחת על עצמה פרויקט מסוג זה, היא תעבוד עם מהנדס בניין ותצפה את חלקי המבנה המועדים לפורענות בעת שריפה, בחומרים מעכבי בעירה. גם במבנים ציבוריים יש למגן היטב את המבנה, למשל קיים הבדל בין מיגון של אולם שמחות או בין מטבח ששם הסיכוי לפריצת שריפה הוא גדול יותר.

שיקום חזיתות ומבנים באמצעות חומרים ייעודיים

אחד מהאויבים הגדולים של כל מבנה הוא קורוזיה. הפלדה ביסודות, חשופה לרטיבות ובלאי, מה שגורם לבניינים להיחלש עם השנים. כאשר הברזל נחשף גם לחמצן, נוצרת קורוזיה. זו הסיבה, כי בעת שיקום חזיתות מבנים, בודקים היטב את היסודות ואת הברזל שהחליד עם הזמן, כמו מעקות, צנרת, ומתקנים שונים שנפגעו מלחות ובלאי של השנים או כתוצאה מהזנחה של שנים. עבודה זו, חייבת להיות מקצועית מאוד ותתבצע רק באמצעות חברה מוכרת וידועה שמבצעת פרויקטים מסוג שיקום וחיזוק מבנים, כאשר היא עובדת עם אנשי מפתח בכירים כגון מהנדס בניין וקונסטרוקטור, כאשר מלווה אותם צוות אנשי מקצוע מן השורה הראשונה שמומחים בעבודות מורכבות וקפדניות מסוג זה

לפני שיפור חזות הבניין, הדבר החשוב והמהותי ביותר הוא בדיקה של היסודות, תיקוני בטון ואיטום בחומרים מקצועיים בטכנולוגיה חדשה כמו איטום קריסטלי. מדובר על טיפול לעומק של הבטון שיוצר הגנה ואיטום גם יחד. פעולת האיטום מתבצעת ע”י ריאקציה קטליטית היוצרת גבישים קריסטליים שלא נמסים במים. בתהליך זה, הבטון מוגן יותר מפני חדירת מים והאיטום בשיטה זו, אינו מפריע לבטון “לנשום” היות והחסימה היא למולקולות של נוזלים ולא למולקולות אוויר. היווצרות הגבישים שממשיכים לפעול לאחר היישום של הטיפול הראשוני, מה שמבטיח את אטימות הבטון גם בשינויים שחלים עליו עם השנים.

חברות מקצועיות העוסקות בתחום הגנה מאש במבנים

כאשר מחליטים כי יש לבצע חיזוק ושיקום מבנים, יש לפנות לחברות שמורשות ובעלי תקן בעבודה עם חומרים ייעודיים כגון צביעה תעשייתית לתחזוקה של אלמנטים בבתי החרושת או מפעלים שונים. לא כל חברה מומחית בתחום זה ולכן כדאי למצוא את מי שמומחה בכל העבודות המורכבות, הקשורות שתחזוקת, שיפוץ או שדרוג חזיתות מבנים. אחת החברות הידועות והוותיקות ביותר בתחום הינה קבוצת רשף הקיימת מזה 43 שנים. הקבוצה מבצעת פרויקטים מורכבים וגדולים אם בארץ או בחו”ל ועובדת עם מהנדסי בניין וקונסטרוקטורים אשר מתמצאים בכל סוגי הבנייה אם במגזר התעשייתי, הציבורי או הפרטי.

מערכות ציפוי מעכב בעירה

מערכות ציפוי מעכב בעירה כשמן הן, יוצרות ריאקציה במגע בעת התקלחות אש המשחררות תגובות כימיקליות אשר מאטות את תהליך הבעירה הקיים בגוף המבנה / אלמנט וקיימות בכל פרויקט הקמה או תשתיות מן השנים האחרונות.

המרכיבים הנפוצים המשמשים כמרכיב עיקרי בציפויי למיגון אש הינם מסוג אלומיניום הידרוקסידי, טיח/ציפוי המתנפח בחשיפתו לאש כגוןSLV  או שווה ערך, ויוצר שכבת בידוד אוורירית.

חלק מן הרגולציה בישראל מוגדרים תקנים והנחיות ספציפיות של מערך הכבאות וההצלה. התקן הנפוץ לשימוש הינו תקן ישראלי מס’ 755  או 931. אינטרוול הזמן לעיכוב הבעירה במבנה ו/או האלמנט למיגון הינו נגזרת של הנחיות מערך כיבוי האש לאותו מבנה ומגבלת יכולת החומרים הקיימים בשוק – נע בין 60 ל 180 דקות עיכוב בעירה.

עובי הציפוי המיועד נקבע בהתאם לשני פרמטרים; זמן עיכוב הבעירה הנדרש ועובי התשתית עליו הוא מיושם. במרבית המקרים האלמנטים לציפוי יהיו קונסטרוקטיביים כגון קורות, עמודים וקירות תמיכה העשויים פלדה או בטון. החישוב המתמטי לקביעת עובי הציפוי מתחשב במקדם החתך HP/A, סוג פרופיל הפלדה, עוביו וזמן עיכוב הבעירה, וניתן לקבלו מטבלאות יצרני/יבואני החומרים.

בפרויקטים יוגדרו מפרטים למערכות לעיכוב בעירה על די יועץ הבעירה בשילוב יצרן/יבואן החומר ובין היתר יכללו אביזרים משלימים כגון קולרים מתנפחים (למעברי כבלים) משחות ומסטיקים מעכבי בעירה ואף לוחות גבס ליישום פנים.

חברתנו מציעה לוגיקה עקרונית ליישום מערכות ציפוי מעכבות בעירה אך יש לציין ולומר כי לאור מורכבות הרגולציה וההגדרות השונות – כל פרויקט בעל מפרט מדויק.

 1. הכנת שטח – לרבות שיקום בטונים / טיפול בנזקי קורוזיה במתכות
 2. קביעת אינטרוול זמן, סוג חומר ועוביו (פונקציה של תקציב)
 3. קביעת שיטת היישום – גלילה, הברשה או התזה. ולעיתים, במערכות רבות עובי – תוספות רשתות שריון לקיבוע והנחה.
 4. יישום המערכת תוך מדידת עוביים תוך כדי הביצוע לקבלת ערכים נכונים.
 5. יישום אביזרים משלימים על פי תכנון מקדים.

קבוצת רשף בע”מ מבצעת פרויקטים של מיגון אש באמצעות חמרים וצבעים מעכבי בעירה במבנים, במקומות הבאים:

 • מחסום אש בתעלות כבלים במעברי קירות בטון, להפרדת אש בין אגפים.
 • הגנה על תעלות כבלים ומיזוג אויר כנגד פגיעה מאש.
 • הגנה על קונסטרוקציות מתכת וגגות.
 • איטום פירים של צנרת חשמל ותקשורת.
 • מיגון דלתות אש.
 • מיגון במות באולמות של מופעים עם קהל.

חומרים:

החומרים המשמשים למיגון אש ואשר משמשים כמעכבי בעירה הם מסוג אלומיניום הידרוקסידי, טיח מתנפח בחשיפתו לאש כגוןSLV  או שווה ערך, היוצר שכבת בידוד אוורירית, צבע מעכב בעירה,  בהתאם לתקן ישראלי מס’ 755  או 931 – לפי העניין.

לציפוי רכיבי בנין מפלדה להגנה מפני שרפה, ישים התקן הישראלי מס’ 1733.

חומר דליק מהווה סכנה במבנים – הסכנה לאנשים ולמבנה אינה רק באש אלא גם בעשן המחניק והמכתים. האש מטבעה יכולה להתפשט תוך טיפטוף, ולהדליק ולהעביר את האש לאזורים סמוכים.

מיזעור סכנת האש והעשן הוא בשימוש בחמרים וצבעים מעכבי בעירה. העמידות של חמרים וצבעים אלה היא לפחות 60 או 120 או 180 דקות.

לקוחות נבחרים: בתי זיקוק אשדוד, בתי זיקוק חיפה, קצא”א.

 

אהוד אסטרחן, מהנדס