פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

צביעה תעשייתית

הנזק שנגרם למבנים תעשייתיים וציבוריים, בנייני מגורים ומחסנים בשל קורוזיה נאמד במיליוני שקלים. צביעה תעשייתית הינה אמצעי יעיל לשימור המבנים, מזעור הנזקים ומראה אסטטי יותר של המבנים השונים. החומרים של הצבע התעשייתי, מכילים מרכיבים שונים כגון: פיגמנטים, סולבנטים ותוספים שונים כאשר חומרים אלה מקנים את הציפוי המגן שהופך להיות אחיד שמעוגן על פני השטח. מדובר על ציפוי שמקנה הגנה אופטימאלית למשטחים שנצבעים, היות והצבע התעשייתי עמיד בפני כימיקלים ורטיבות. הגמישות הגבוהה של צבע זה, מאפשרת גם עמידה בפני פגיעות מכאניות.

השיטות של צביעה תעשייתית

ישנם שני סוגים של צביעה המיועדת לתעשייה. הסוג הראשון הינו צביעה יבשה כאשר היא מיושמת על ידי אבקות וטכנולוגיה אלקטרו סטאטית צביעה באבקה הינה שיטה יעילה ואיכותית ותורמת לאיכות הסביבה היות והצבעים הם על בסיס אורגאני. השיטה השנייה הינה השיטה הרטובה. לרוב, צביעה יבשה, מתבצעת ע”י תנורים מיוחדים והיא מוגבלת לגודל המוצרים שיש לצבוע בצבע תעשייתי. השיטה הרטובה של צביעה בצבע זה, מיועדת לשטחים פתוחים ולכל מיני מוצרים. כל עבודה שיש לבצע באמצעות הצבע התעשייתי, חייבת להיות מותאמת למפרט המבוקש. באמצעות צביעה זו, ניתן יהיה לצבוע: קונסטרוקציות, צנרת, צביעת נגררים, אניות, משאיות ועוד.

צביעה תעשייתית מתייחסת לצביעת מתקנים במפעלי תעשיה כגון צנרת, ארובות, מכלים, גשרים, לרבות באווירה ימית או קורוזיבית.

הצביעה התעשייתית מורכבת ממספר שלבים:

  • הכנת השטח
  • הכנת מערכת הצבע
  • הכנת עזרי הצביעה לרבות מדלל לדילול וניקוי
  • כיסוי או סילוק גורמים העלולים להתלכלך מרסיסי צבע
  • צביעה הכוללת צבע יסוד וצבע עליון, כל שכבה בעובי הנדרש במפרט המזמין

אמצעי זהירות: יש לנקוט בכל אמצעי הזהירות בהתאם לתקנות הבטיחות והגהות, ובהתאם לתקנות איכות הסביבה.

חובה להעזר בהוראות הבטיחות שבגיליונות הבטיחות של יצרני הצבע ויצרני חמרי העזר. יש להשתמש בציוד בטיחות לרבות ציוד כיבוי אש.

הכנת השטח:

קיים ניקוי אברזיבי או ניקוי בלחץ מים גבוה (כ-250 באר) להסרת אבק, שומנים, מלחים וצבע רופף.

לעתים נדרש ניקוי מכני באמצעות השחזה או מברשת פלדה. הכנת השטח כוללת גם חיספוס לשיפור הידבקות הצבע לחלקהמתכתי (אדהזיה). לעתים נדרשת שטיפה במדלל/מסיר שומנים להסרת שומנים.

הכנת מערכת הצבע   מערכת הצבע נקבעת ע”י המזמין או בתיאום עמו. יש לודא כי הצבע באריזתו המקורית ואינו חורג מתאריך פג תוקף.

 

יש להכין כמויות צבע בהתאם לכושר הכיסוי שלו, בהתאם לשיטת הישום (מברשת ידנית, איירלס וכו’) ובהתאם לגודל השטח המיועד לצביעה.

מספר שכבות כל צבע והגוון, בהתאם לדרישות המזמין או בתיאום עמו.

הכנת עזרי צביעה:

יש להכין מדחס אויר, מברשות לניקוי ולצביעה, חומר שוחק, מדללים, ציוד בטיחות וציוד כיבוי אש.

 

 

 

רשם: אהוד אסטרחן, מהנדס