פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

ציפויי רצפות תעשייתי ודקורטיבי

 

ציפוי, צביעה וחיפוי דקורטיבי של חזיתות מבנים

ציפוי צביעה וחיפוי דקורטיבי של חזיתות מבנים נחשב בתפיסתנו כתהליך משלים וסופי לתהליך הראשוני  של שיקום ושחזור הבטונים. עם זאת, על אף היותו תהליך דקורטיבי הוא טומן בחובו מערכות חומרים וגמרים המאפשרות ללקוח להאריך את קיים המבנה ולשפר את מרכיב התחזוקה של המבנה לאורך שנים. מנעד האפשרויות הדקורטיביות כשכבת גמר סופית המוצע ללקוח הינו רחב ומלא, מרוכזות מטה מרבית הפתרונות והמערכות הנפוצות בשוק הישראלי;

מערכת הטיח מהווה שכבת כיסוי צמנטית עבה לבטון הקיים (5-50 מ”מ). פרט לחשיבותה הדקורטיבית כמערכת “מיישרת” המתגברת על הבליטות ועקמומיות שלד הבטון, תפקידה הנוסף הינה להוות תשתית איתנה למערכות הדקורטיביות הסופיות (ציפוי, חיפוי או צבע). בחברתנו אנו רואים את מערכת הטיח כמפתח חשוב להארכת הקיים במבנה והצלחת הפרויקט, ולכן נעשה שימוש במערכות טיח מאושרות ועמידות לסביבה ימית בהתאם לתקן ישראלי 1920. מערכות טיח מסוג זה מאופיינות בחוזקי שליפה טובים מן הרגיל, בתערובות מוכנות לערבוב ללא תוספות חול או צמנט אחר (אשר עלולות להכיל מלחים ולהגביר את התהליך הקורוזיבי של המבנה). במקרים מסויימים אף נוסיף תוסף “לטקס” לשיפור ההדבקות והאטימה של מערכת הטיח.

ציפוי במערכת שליכט דקורטיבית גמישה הינו פתרון המעניק לחזיתות מראה שליכט דקורטיבי מחוספס ובנוסף מעניק מימד גמישות למערכת החיפוי המיושמת, ולאורך שנים מאפשר גישור על פני סדקים העלולים להיווצר בשכבות הטיח. עובי שכבת השליכט מאופיינת ב 1-3 מ”מ (כתלות בטקסטורה) ומאפשר ללקוח בחירת גודל אגרגט קיים בתערובת מוכנה לשימוש, לקבלת טקסטורת מראה גס או עדין בהתאם לדרישה, לרבות גוון מתוך מניפת גוונים רחבה. שיטת היישום הינה ידנית בעזרת מאלג’ המעניק למערכת את הטקסטורה הרצויה בעת היישום. יש לציין ולומר כי סוג הטקסטורה תשפיע במרוצת השנים על ניקיון החזית – כאשר חרירים גדולים ימשכו אבק ולכלוך אל מול מראה עדין וחלק בעל כמות לכלוך ואבקה נמוכים יחסית.

ציפוי במערכת צבע אקרילית גמישה חד רכיבית הינו פתרון המעניק לחזיתות מראה כיסוי בצבע אקרילי בעל תוספי לטקס (דבקים) ובדומה למערכות השליכט הגמישות מעניק יכולת גמישות וגישור על פני סדקים. מרבית היצרנים מתחייבים על עמידות המערכת בקרני שמש UV. עובי המערכת המיושמת נמדד ביחס של גרם למ”ר (300-800 גרם למ”ר בעובי משתנה של 200-800 מיקרון כתלות בטקסטורה ובמידת הדילול), מרבית היצרנים מאפשרים בחירת סוגי מראה טקסטורה חלק עד מגורען וגס (‘קליפת תפוז’). לשיטת היישום משמעות לאופן המראה הסופי והינה אפשרית בגלילה, הברשה, התזה במערכות איירלס בוכנתיות או בעזרת אקדח קוני ייעודי מוזן לחץ אוויר נמוך (נקרא גם ‘אקדח טמבורטקס’) לקבלת טקסטורה מושפרצת.

* למערכות הגמישות נלווה יסוד (פריימר) על בסיס ממיס (טרפנטין) המהווה שכבת קישור והדבקות לתשתית צבע קיים או לתשתיות בטון/טיח.

ציפוי במערכת צבע תעשייתית דו רכיבית הינה פתרון מיטבי למבנים באזורי קורוזיה מתקדמים בהם נדרשת הגנה ועמידות בפני מלחים, כימיקלים (מסוגים שונים) וכן עמידות מלאה בקרני שמש UV. מערכת הציפוי מורכבת מחלק יסוד (פריימר) דו רכיבי על בסיס אפוקסי הנקשר לתשתית הקיימת וחלק שני עליון פוליאוריתני דו רכיבי עמיד UV , אופן הערבוב של החלקים A ו B הינו קריטי להכנה נאותה של הציפוי המיושם. המערכת מאופיינת בעמידות לאורך שנים בסביבה קורוזיבית בהתאם לתקני קורוזיה ושיקום בטונים וכן בעלת יכולת פרמאביליות גבוהה  (אטימות וחדירות מיטבית) המעניקות למעשה שכבת איטום לחזיתות המבנה.  עובי המערכת המיושמת הינו כ 180-220 מיקרון ומרבית היצרנים מאפשרים סוגי טקסטורה מט / משי / עדין מתוך מניפת גווני RAL יש לציין כי סוג הטקסטורה משפיע על אופן התחזוקה של חזיתות המבנה ויכולת השטיפה במים.

* מערכות ציפוי תעשייתיות לבטון הינן מודולריות ומשתנות בהתאם לטווח מוצרים רחב, לכן ניתן להתאים פתרונות מרובים בהתאם לאפיון מערכת הציפוי.

יישום מערכות חיפוי חיצוני מתאפיינות בחלוקה על פי שיטת היישום – קיבוע והדבקה בשיטה “רטובה” או לחילופין קיבוע בשיטה “יבשה” על גבי מערכת מתלים / עוגנים ייעודית. שימוש באחת מן הטכניקות הללו הינו נגזרת של מספר גורמים; בחירת דקורטיבית של סוג החיפוי, מאפייני הסביבה (כדוגמת מאפייני גובה או סביבת ים) ובהמשך לכך בחירת טכניקת הקיבוע עצמה (לדוגמא – התקנת שטיחי פסיפס אנכיים יבוצעו בהדבקה, והתקנת לוחות אבן בבניין רב קומות יבוצעו במערכת תלייה יבשה). פרויקט יישום חיפוי מחייב מפרט שימוש ייעודי המגדיר חומרי הדבקה או מערכת תלייה יבשה המתאימים לחיפויי הקיים, לרבות אופן הביצוע.

תהליכי יישום ואינטגרציה בין מערכות השפעה קריטית על הצלחת הפרויקט. שילוב של מערכות שיקום בטונים יחד עם מערכות טיח וגמר דקורטיבי על שלל סוגיהן מחייבות שימוש במערכות חומרים היודעות “לדבר זו עם זו” ולאפשר רצף הומוגני מלא בין המערכות השונות לא יצירת כשל בין השכבות. לכן, בכל פרויקט נדרש מפרט מלא ורחב המגדיר את המערכות והקשר ביניהן – לרבות זמני אשפרה, סוגי משפחות צבע מיושמות, סוגי דבקים ואינטרוול זמן היישום (חלון הזמנים) בין מערכת למערכת.

 

ציפוי רצפות תעשייתי ודקורטיבי

בחירת פתרון של ציפוי רצפות הינו נגזרת של צורך טכני קיים או דרישה דקורטיבית, מנעד סוגי מערכות לרצפות האפשרי לביצוע הינו רחב וכולל מערכות חומרים אפוקסיות, פוליאוריתניות, צמנט רגיל, צמנט-פוליאוריתן, צמנט פולימרי וסוגים נוספים.

בחירת סוג המערכת המתאימה הינו פונקציה של מאפיינים ותכונות נדרשות (מקדם החלקה, אנטי סטטי, יכולת אטימה, עמידה בכימיקלים, תכונות עמידות בשחיקה והלימה ושאר תכונות אחרות), זמן נתון לביצוע הפרויקט, נראות ודקורציה ולבסוף גם עלות כספית אל מול תקציב קיים ושכלול אלטרנטיבות אחרות. למעשה, ניתן להפריד בין שני חלקים בעת תכנון ובחירת רצפה – חומר הבנייה והמילוי (גוף הרצפה) וחומר הציפוי העליון (Top Coat).

חברתנו מציעה לוגיקה עקרונית לחידוש וציפוי רצפות על בסיס ידע הנדסי וניסיון עתיר שנים. עם זאת, יש לומר כי כל פרויקט מהווה מקרה לגופו ומצריך תכנון ויישום פרטני בהתאם להגדרות התקנים אל מול האלמנט שנועד לצביעה והסביבה בו הוא מצוי.

 

לוגיקה עקרונית לפרויקט חידוש וציפוי רצפות;

 1. בדיקת תשתית קיימת הכוללת – בדיקת ציפוי קיים, בדיקת שליפה להערכת עובי, בדעקת חספוס, בדיקות לחות וטמפ’ סביבה.
 2. אפיון הצרכים הנדרשים מול הלקוח או המתכנן.
 3. בחירת מתודיקת הכנת שטח– הכוללת החלקה / שיוף / כרסום או הסרה מלאה של התשתית הקיימת לצורך יישום גוף המילוי או מערכת הציפוי.
 4. בחירת עובי וגוף המילוי ליישום בהתאם לתכונות שאופיינו.
 5. בחירת מערכת ציפוי סופית  בהתאם לתכונות שאופיינו.

הציפויים באמצעות צביעה נחלקים ל-2 קטגוריות: ציפוי רצפה וציפוי בפוליאוריאה.

 • ציפוי רצפה, נובע ממספר צרכים:
 1. מניעת חילחול נוזלים רעילים ומזהמים למי התהום.\
 2. אפקט דקורטיבי.
 3. סימון משטחים (כמו בחניונים).
 4. אפשרות ניקוי טובה ומניעת החלקה.
 5. שמירת ניקיון (מאפיות ומפעלי מזון)

 

החומרים לציפוי רצפות מבוססים על חומרים דו רכיבים כגון פוליאוריאה, אפוקסי-פוליאוריתני  בעובי כ-2 מ”מ.

על הציפוי להתאים ליעדיו השונים:

 • אזור להולכי רגל
 • משטחי העמסה ופריקה
 • עמידות בחמרי ניקוי, שמנים וחמרים קורוזיביים
 • מוסכים ותעשיה כבדה
 • עמידות בשחיקה

בחירת הציפוי תלויה בין היתר גם ב-:

עלות, תנאי סביבה, אורך חיים,  מניעת מוליכות חשמלית (אנטי סטטי)

 

 • ציפוי בפוליאוריאה

ציפוי פוליאוריאה מבוסס על חומר דו רכיבי בגוונים שונים לפי בחירת המזמין.

לצורך ריסוס פוליאוריאה נדרשת מכונה עם חימום לצנרת ואקדח התזה אליו מתחברים שני צינורות מחוממים.

ציפוי פוליאוריאה יוצר שכבת צבע בעובי 3-1.2 מ”מ, בהתאם לנדרש.

 

יתרונות ציפוי בפוליאוריאה:

 • כיסוי שטח נרחב במשך עבודה קצר
 • יכולת הידבקות טובה (אדהזיה)
 • עמידות בשחיקה
 • זמן יבוש קצר (שניות ספורות)
 • אינו מזיק לסביבה
 • חזק וגמיש (אינו נסדק ואינו נקרע, אינו מזיק לסביבה)

שימושים אופיניים:

 • בריכות ותעלות במתקני התפלת מים ומי שתיה
 • בריכות ותעלות במתקני קירור בתחנות כח
 • רצפות וחניונים
 • איטום בריכות שחיה
 • איטום תעלות

 

אהוד אסטרחן, מהנדס