פנה אלינו
חיפוש מתקדם:
Search

חיזוק קונסטרוקטיבי ביריעות פחמן וזכוכית

הטכנולוגיה התקדמה גם בתחום הבנייה, חיזוק ושיקום המבנים. בשל חומרי גלם ייחודיים שהם קלים ליישום וחזקים לטווח של שנים ארוכות, ניתן למצוא יריעות פחמן. ניתן להתאים יריעות אלה נגד רעידות אדמה, כאשר מחזקים באמצעותן את המבנה הקיים. היריעות משמשות גם נגד קורוזיה עתידית ושינויים נפחיים. אין צורך בשימוש עם ציוד כבד וסרבול רב, כפי שהיה נהוג לפני יותר מעשור, כאשר היום ניתן ליישם את עבודות החיזוק והשיקום של מבנים שונים באמצעות יריעות יעילות אלה. החומרים הקיימים ביריעות העשויות מפחמן, עמידים יותר לסביבה מאשר החומרים הקונבנציונליים שהכרנו לפני שנים. האחזקה שלהם נמוכה וזמן העבודה הינו קצר יותר בעבודה עם יריעות אלה המיועדות לחיזוק מבנים.

יריעות פחמן להגנה על מבנים מפגעי הזמן

ניתן לראות כי שימוש עם יריעות פחמן נעשה גם בשימור וחיזוק של מבנים היסטוריים שלא ניתן לצפות אותם בשכבות בטון או פלדה חדשים. קיימים מבנים אשר זקוקים לחיזוק בשל כשלים הנדסיים או בניה לקויה או בשל נזקי הזמן או הזנחה של שנים. קיימים בישראל מבנים רבים אשר אינם עומדים בתקנות הדרושות לחיזוק המבנים בפני רעידות אדמה. אם בעבר נהוג היה לחשוב, כי הבטון הינו אחד מהחומרים החזקים ביותר לבניה והם עמידים בפני כל מפגע, אז מסתבר כי בטון מתפורר אף הוא ולא יוכל לעמוד בעומסים כבדים כגון רעידות אדמה. בעבר, לא היו תקנות בנייה מחמירות כמו היום ובניינים שאינם עומדים בתקנות הבניה יידרשו לחזק אותם על פי חוק.

יריעות ולוחות פחמן לחיזוק מבנים

יריעות ולוחות פחמן הידועים בשמם הלועזי  F.R.PFiber Reinforcement Plastic הינם פתרון אולטימטיבי לחיזוק מבני ותקרות בטון, קורות ועמודי בטון, סילוסים, בריכות ומאגרי מים, גשרים ושאר אלמנטי בטון מזויינים.

יריעות ולוחות פחמן הן תוצר של טכנולוגיה מתקדמת הנותנת מענה לחוזק גבוה ביותר במאמץ מתיחה, אף יותר מזיון פלדה.

יריעות ולוחות פחמן שייכים לקבוצת חומרים מרוכבים (Composite Materials) אשר להם יחס קשיחות/משקל גבוה, וכן הינם בעלי עמידות טובה בטמפרטורות גבוהות. שלא כמו ברוב החומרים ההומוגניים, בחומר מרוכב ניתן לתכנן ולקבוע את תכונות החומר (על פי הרכב/סוג הסיבים, סוג השרף והיחס ביניהם).

דוגמה מוכרת לחומר מרוכב הינו ה “פייברגלס” (על בסיס סיבי זכוכית) אשר שימש בארץ  לייצור מרכבי רכב “סוסיתא”  ומשמש גם כיום לייצור חלקי מרכב במשאיות ואף לבניית כלי שיט.

יריעות ולוחות פחמן  מוכרים לציבור בציוד ספורט (מחבטים, אופני הרים-עקב משקל נמוך) וחלקי מטוסים.

היתרונות הבולטים בשימוש ביריעות ולוחות פחמן לחיזוק מבנים:

  • קל במשקל.
  • זמן ביצוע קצר וקצב עבודה מהיר, יחסית לתהליכים אחרים.
  • חיסכון בעלויות- קיצור זמן ביצוע.
  • פתרון יעיל לחיזוק מבני בטון וגשרים.
  • חיזוק כל חלקי מבני בטון-מעטפת וקירות, קורות, תקרות ועמודים.

חיזוק מבני בטון נדרש והכרחי במגוון מקרים:

  • זקים קונסטרוקטיביים כתוצאה מקורוזיה באווירה ימית או כימיקלית –עד כדי איכול משמעותי בקוטרם של ברזלי הזיון.
  • הגנה וחיזוק מבנים מפני נזקי רעידות אדמה.
  • חיזוק קירות ותקרות עקב ניסור פתחים או קורות.
  • הוספת עומסים למבנה קיים (תוספת קומה).
  • חיזוק תקרות פל-קל.

יישום יריעות ולוחות פחמן  הינו תהליך קונסטרוקטיבי המחייב ידע, ניסיון מקצועי והסמכה מתאימה מצד יצרן/יבואן החומרים.